DONUK ÇATAL BÖREK

Anasayfa $ BÖREKLER $ DONUK ÇATAL BÖREK

ÇATAL BÖREK

GRAMAJ 100 GR
KOLİ ADEDİ 96 ADET

MUHAFAZA SICAKLIĞI

-18° / 12 AY

PİŞİRME SÜRESİ

13-15 DK

PİŞİRME SICAKLIĞI

190°

Ispanaklı, kıymalı, patatesli ve peynirli çatal börek…

Donuk Çatal Börek

Yoğun yaşam temposu içerisinde pratik atıştırmalıklar her zaman işletmelere ve müşterilere kolaylık sağlar. Özellikle mutfak yoğunluğu esnasında kısa sürede hazırlamak istenilen her süreçte donuk unlu mamuller oldukça kurtarıcı bir çözümdür. Donuk fırıncılık ürünleri, zaman sıkıntısı çekenler için oldukça büyük kurtarıcı olarak yer almaktadır. Fırına atıldıktan kısa süre sonra hazır hale gelmekte olan börekler, ortalama 190 derecede pişirilir. Bununla birlikte donuk börek, 13-15 dakika içerisinde sunuma hazır hale gelmektedir. Donuk fırıncılık ürünleri, her zaman tazeliğini ve lezzetini uzun süre korumaktadır. Ürünlerin yapılış aşamasında son teknoloji üretim bandında üretilmesi sebebiyle taze olarak dondurulduğu için donuk börek ürünleri, her kullanım öncesi aynı lezzet sunulur.

Ekonomik Donuk Çatal Börekler

Donuk unlu mamuller, ihtiyaç kadarını kullanmaya yardımcı olarak gıda israfını önler. Her ürünün 100 gramajı bulunması ile birlikte, donuk ıspanaklı çatal börek, donuk kıymalı çatal börek, donuk patatesli çatal börek, donuk peynirli çatal börek ürünleri bulunmaktadır. Zengin ürün seçeneklerine ait donuk çatal böreklerde 1 koli adeti 96 olarak mevcuttur. Donuk unlu mamuller arasında birbirinden lezzetli tatlara sahip olan çatal börekler, sadece fırınlama işlemi gerektirmesi sebebiyle pişirme süreci oldukça kolaydır. Donuk fırıncılık ürünlerinde fırının önceden ısıtılması gerekmekle birlikte pişirme sürecinin talimatlarına uyulması gerekir. Bu sayede işletmelere kolaylık sağlayan çatal böreklerin tazeliğine ulaşılır. Toptan alınan donuk börek ürünleri, uzun süre muhafaza edilmesi nedeniyle ekonomik tercih sunmaktadır. İşletmeler, işyerleri, kalabalık ailelerin bulunduğu alanlarda ideal bir çözüm olarak lezzetli atıştırmalık sunmaya yardımcı olur.

Donuk Çatal Börek Çeşitleri

Donuk börek, pratik pişirme süresi, lezzetli iç harçları, sağlıklı içerik ve ekonomik yapısıyla sofralara lezzet ve oldukça kolaylık sağlamaktadır. Sağlıklı ve lezzetli atıştırmalık servisi sunan işletmeler için ideal seçenek olan lezzetli seçimler, donuk börek üreticileri tarafından özenle üretilmektedir. Fırınlanarak hazırlanmakta olan donuk börek, yağ oranının düşük olması sebebiyle tüketiciye oldukça lezzetli alternatif sunar. Kızartma işlemi yapılmadığı için daha az yağ oranı içerir. Donuk börek üreticileri tarafından son teknoloji ile üretilen börek çeşitleri bu sayede daha hafif ve sağlıklı atıştırmalık olarak tüketiciye sunulur. Donuk ıspanaklı çatal börek, donuk kıymalı çatal börek, donuk patatesli çatal börek, donuk peynirli çatal börek ürünleri, çeşitli iç harçlar ile her zevke hitap etmektedir. Bu sayede donuk börek üreticileri sayesinde her damak tadına uygun lezzetin bulunmasına yardımcı olur.